Súčasnosť
Obec Slavec sa nachádza uprostred Národného parku Slovenský kras. Úzky kaňon, kde leží obec Slavec a samosprávne k nej patriaca obec Vidová, z východu ohraničuje Silická, zo západu Plešivecká náhorná planina. Obidve planiny skrývajú vo svojom vnútri nespočetné jaskynné systémy, z ktorých Gombasecká jaskyňa, nachádzajúca sa v katastri obce, svojou krásou si vyslúžila hrdí titul „Súčasť svetového dedičstva UNESCO“.
Slavec a Vidová od roku 1961 patria pod spoločnú správu. V obciach žije 470 obyvateľov. Prevažná časť obyvateľstva sa zaoberala poľnohospodárstvom a chovom hospodárskych zvierat, niektorí pracovali na panstve grófov Andrásiovcov, na železnici, v lome vápenca, neskôr vo Vápenke, ktorá stojí neďaleko obce.
V miestnej časti Gombasek sa v minulosti nachádzala osada, ktorá pravdepodobne bola staršia ako samotná obec. Do dnešných dní sa v tejto časti nachádzajú budovy, ktoré svedčia o histórii Gombaseku. Sú tam pozostatky kláštora paulínov, ako aj kúrie, hámra a rôznych hospodárskych budov. V súčasnosti Gombasek je známe ako rekreačné stredisko. V blízkosti Gombaseckej jaskyne je vybudovaná chatová osada a stanový tábor pre turistov. V tomto areáli sa nachádza prírodný amfiteáter, ktorý je centrom kultúrneho života.
Cez celé územie vedie značkovaná cykloturistická trasa, ktorá sa v Gombaseku rozdeľuje na Silickú a Rožňavskú trasu.
Šport
Obyvatelia majú v obci obmedzené možnosti športového využitia.
Obec plánuje do budúcnosti s výstavbou športového ihriska, ktoré by malo slúžiť hlavne nižším vekovým skupinám obyvateľov, ale aj turistom a iným návštevníkom obce.
V oblasti športových aktivít, ktoré sa neviažu na vybudovanú (resp. absentujúcu)
športovú infraštruktúru, obec a jej okolie ponúka široké možnosti.
V letných mesiacoch ide predovšetkým o horskú cykloturistiku, pešiu turistiku (3 značkové turistické trasy), poľovníctvo a rybolov.
V obci Slavec športové kluby nie sú. Komisia kultúry, športu a mládeže Obecného zastupiteľstva za úzkej spolupráce spoločenských organizácií pravidelne každoročne zorganizuje Deň detí, v rámci ktorého naše deti a mládež v rámci športových súťaží zmerajú svoje sily a šikovnosť.
Kultúra
Kultúra v obci je samozrejmou a nevyhnutnou podmienkou ponuky kultúrno - spoločenského využitia sa vlastných obyvateľov, ale aj prejavom cielenej kultúrnej ponuky širšej návštevníckej verejnosti danej obce.
Je prejavom a symptómom spoločenskej úrovne a kultúrnej vyspelosti daného sídla a regiónu.
V obci Slavec ako aj v časti obce Vidová je miestna obecná knižnica. Na uskutočnenie kultúrnych aktivít je k dispozícii obyvateľom v obci Slavec kultúrny dom, v ktorom sídli aj obecný úrad, kultúrny dom v časti obce Vidová a otvorený amfiteáter v časti Gombasek.
Doprava
Dopravne je obec dobre prístupná, najmä v hlavnom západo – východnom smere (E-571). Obchvat štátnej cesty okolo obce Slavec bol vybudovaný v sedemdesiatich rokoch minulého storočia. Uvedená medzinárodná komunikácia je priamo náväzná na severnú časť intravilánu obce, pričom ju lemuje po celej svojej dĺžke. Cestná sieť v okolí obce je, podľa charakteru delená na štátne cesty a miestne komunikácie, ktoré obhospodaruje a spravuje Obec Slavec. Celková dĺžka miestnych komunikácií v obci je cca 15 km, pričom jednotlivé časti obce sú spojené hlavnou dopravnou tepnou južnej trasy. V dôsledku zlých poveternostných vplyvov a nadmerného využívania bude v krátkom období potrebná čiastočná, v dlhšom časovom horizonte komplexná rekonštrukcia miestnych komunikácií. V roku 2OO5 bola uskutočnená komplexná rekonštrukcia miestnych komunikácií v časti obce Vidová v celkovej dĺžke 1 km.
Z hľadiska ďalšieho rozvoja obce má pre obec najväčší význam cesta medzinárodného významu E 571 prepájajúca západnú časť republiky s východnou. Bezprostredná blízkosť hlavnej cesty so sebou nesie aj negatívne dopady na život obyvateľov a tunajšie životné prostredie.
Najbližšia obec vo východnom smere je Brzotín, od obce je vzdialená 6,5 km po hlavnej ceste I. triedy. Smerom na západ je najbližšou obcou časť obce Vidová a je vzdialená 3 km.
Obyvatelia majú možnosť využiť dopravné služby autobusovými prímestskými
linkami smerom na mesto Rožňava, denne celkovo cca. 29-krát. Uvedenú frekvenciu autobusového spojenia možno považovať za mimoriadne hustú, vzhľadom na veľkosť obce.
Je však ovplyvnená hlavne skutočnosťou, že sa obec nachádza priamo pri hlavnom dopravnom ťahu a autobusová zastávka je alokovaná rovnako na tomto ťahu. Z uvedeného dôvodu je lokálne autobusové spojenie mierne posilnené aj linkami spájajúcimi vzdialenejšie mestské štruktúry Tornaľa – Rožňava.
Keďže intravilánom obce železničná trať prechádza, obyvatelia majú možnosť
využiť vlakové spojenie. Obyvatelia majú možnosť využiť vlakové spojenie s priľahlým okresným mestom Rožňava celkovo 8-krát. Z hľadiska denného režimu premávajú vlaky hlavne v skorých ranných hodinách a popoludňajších hodinách. Hustota vlakového spojenia smerom do Plešivca predstavuje 8 spojov.
Životné prostredie
Ochrana životného prostredia v okolí obce je priamo ovplyvnená vymedzeným Národným parkom Slovenský kras. Obec leží na jeho území a tým je významne ovplyvnená jeho ekonomická aktivita.
Vyhlásením národného parku Slovenský kras došlo k prekategorizovaniu podstatnej časti vlastného územia bývalého CHKO Slovenský kras na vyšší stupeň územnej ochrany, pričom územie ochranného pásma vyhláseného v roku 1973 sa zmenšilo približne o dve tretiny. Zvýšenie stupňa územnej ochrany spolu s vytvorením koncepcie trvalo udržateľného života
na území národného parku by malo prispieť k rozvoju vhodných ekonomických
aktivít, ktoré budú v súlade s poslaním národného parku a nebudú zaťažovať životné prostredie (ide hlavne o cestovný ruch a ekologické poľnohospodárstvo).
Priemysel, energetika, doprava a ťažba nerastných surovín, majú okrem hospodárskeho významu značne negatívny vplyv na krajinno-prírodné prostredie aj v katastrálnom území obce a jej blízkom okolí. V severozápadnej časti katastra obce sa nachádza veľký povrchový lom, situovaný na juhovýchodnom svahu Plešiveckej planiny. Ťažená surovina sa využíva na stavebné účely. Viacetážový stenový lom je založený a usporiadaný nevhodne, čím značne znižuje estetickú hodnotu krajiny.
Územným plánovaním sa sústavne a komplexne rieši priestorové usporiadanie a funkčné využívanie územia, určujú sa zásady, navrhuje sa vecná a časová koordinácia činností ovplyvňujúcich životné prostredie, ekologickú stabilitu, kultúrno-historické hodnoty územia, územný rozvoj a tvorbu krajiny v súlade s princípmi trvalo udržateľného rozvoja. Územnoplánovacia dokumentácia je základným nástrojom územného rozvoja a starostlivosti o životné prostredie v obci.
Územno-plánovacia dokumentácia obce je momentálne v štádiu vybavovania a riešenia.
Technická infraštruktúra
Obec je elektrifikovaná a je plynofikovaná.
Obyvatelia budú napojení na verejný vodovod, ktorý bol ukončený a uvedený do prevádzky
v roku 2OO2. Plynofikácia obce Slavec bola uskutočnená na základe povolenia Úradu
pre reguláciu sieťových odvetví. Uvedený úrad vydal v roku 2OO2 súhlas pre spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel, a.s. Bratislava na výstavbu plynofikačnej siete v obci Slavec. Plynofikácia obce bola ukončená v roku 2OO3.
Pokrytie vodovodnou infraštruktúrou je 1OO %. Na území obce sa nachádzajú
ochranné pásma vodárenských zdrojov, nakoľko sa v juhozápadnej časti, v blízkosti jaskyne Gombasek, nachádzajú viaceré zdroje pitnej vody. Obec nemá vybudovanú splaškovú kanalizáciu a čističku odpadových vôd.
V súčasnosti je obec napojená na digitálnu telefónnu ústredňu. Pokrytie mobilných
operátorov je nasledovné: T-mobile 1OO %, Orange 1OO %. Občania majú v súčasnosti možnosť pripojenia na Internet prostredníctvom telefónnej linky. Do budúcnosti sa plánuje
s mikrovlnným pripojením a pripojením prostredníctvom DSL. Technológia EDGE nie je
v súčasnosti v obci dostupná. Z informačno komunikačných prostriedkov má obec k dispozícií zastaralý obecný rozhlas v časti obce Vidová, ktorý je v zlom technickom stave a už neplní v dostatočnej miere svoju informačnú funkciu.
Do budúcnosti bude potrebné vybudovať nový bezdrôtový rozhlas v tejto časti.
V obci Slavec v roku 2OO5 bolo vybudované nové vedenie miestneho rozhlasu, ktoré
nahradilo rozhlasové vedenie z roku 1977 ako aj výmena rozhlasovej ústredne.